Tüm Kredi Kartlarına     9 Taksit

Web Sitelerinde İlk Sayfa Garantisi

Toshiba Yetkili Servis

 

  Servis ProgramıKategoriler

SERVİS Programınız ile online olarak servis akışını kontrol edin...

MÜŞTERİLERİNİZE AİT TÜM BİLGİLERİ KAYDEDİN.

Bireysel ve Kurumsal Müşterilerinize ait tüm iletişim bilgilerini kayıt altına alın. Şirketinizin adres/telefon defterini oluşturun.Müşterilerinizin kullanmış olduğu cihazları türlerine ve marka modellerine göre kayıt altına alın.Hangi müşterinizde hangi ürünün olduğu servis süreçlerinizde bilginiz dahilinde olsun.

SERVİS FORMLARINIZ ARTIK BİLGİSAYAR ORTAMINDA !

Kullanmış olduğunuz Servis Formlarını bilgisayar üzerinden oluşturun . Servis formlarında yer alan bilgilerin dijital ortamda arşivlenmesini sağlayın. Servis süreçlerinizi izleyin. Hangi servis hangi teknisyene atandı ? Açıkta bekleyen , görevlendirilmesi yapılmamış , Yedek Parça Bekleyen , Arıza Onarımında olan , Onay bekleyen veya aşamasını sizin belirlediğiniz başkaca kriterlere göre servis dağılımını anlık olarak izleyin. Servis ücretlendirmeleriniz ve tahsilat bilgilerinizi takip edin.

MÜŞTERİ VE CİHAZLARIN SERVİS GEÇMİŞİNİ TAKİP EDİN

Kayıt altına aldığınız servisler müşterileriniz altında otomatik olarak arşivlensin . Bir müşteriye daha önce ne zaman servis verildiği , servis kapsamında neler yapıldığı her zaman elinizin altında olsun. Aynı cihaza daha önce kaç kez servis verilmiş . Bu servislerde hangi malzemeler kullanılmış anında görün.Garanti takibini yaparak iş kayıplarının , maliyet kayıplarının önüne geçin.Seri numarası takibi ile cihazlarınızı her zaman tanıyın.

RİTMA SERVİS PROGRAMI İLE MÜŞTERİ CARİ TAKİBİ ÇOK KOLAY !

Ücretlendirdiğiniz işçilik ve hizmetler ile kullandığınız malzemeleri program üzerinden faturalandırın. Faturalandırma işlemini belli periyotlar ile yapıyorsanız sistem üzerinden topluca fatura kesebilirsiniz. Faturalarınıza bağlı olarak tahsilatlarınızı sisteme işleyerek , alacaklarınızı kolayca takip edin.

SERVİSLERİNİZİ İŞ YOĞUNLUĞUNUZA GÖRE PLANLAYIN.

Servis Yükünüzü ekran üzerinde tarih ve lokasyon bazında görerek, müşterilerinize en uygun tarih için randevu verebilirsiniz. Servise gidecek teknisyen ekibinizin iş yükünü lokasyon bazında görerek , servisleri ilgili zamandaki en uygun personele atayabilirsiniz. Dün ,bu gün ,bu hafta , bu ay gibi zaman aralıklarında servis trafiğinizi gerçek veriler üzerinden izleyebilirsiniz.

BAKIM ANLAŞMALARI VE PERİYODİK BAKIMLAR KONTROL ALTINDA !

Bakım anlaşması sona erecek müşterileriniz için evraklar arasında kaybolmayın. Bırakın bilgisayar sizi uyarsın. Periyodik bakımlarınızı aksatmayın. Müşterilerinizi mutlu edin.

NE KADAR YEDEK PARÇAMIZ VAR ? HANGİ MALZEMELERİ NEREDE KULLANMIŞIZ ?

Yedek parça stoğunuzu fiyat bilgisiyle birlikte kayıt altına alın. Serviste kullandığınız malzemeleri program üzerinde işleyerek stok miktarlarını ve ücretlendirmenizi kolayca takip edin. Kritik seviyenin altına düşen yedek parçalarınızdan otomatik olarak haberdar olun.